A VI IH ISFLEKAJTE JOŠ VIŠE
Koliko puta su vam deca došla sa flekama iz vrtića?
Da niko pogrešno ne razume, fleke su sastavni deo odrastanja pa samim tim i vrtića. Ukoliko decu šaljete u belim uštirkanim košuljama i vraćaju se beli kao sneg, zabrinite se. U tom vrtiću se ne radi ništa.
Jednostavno je nemoguće da se deca uče da samostalno koriste kašiku i viljušku, a da se ne prospe hrana. Nerealno je očekivati da deca svaki dan izlaze napolje i da budu aktivna, a da kolena i laktovi ne budu izgrebani i prljavi. A kreativnost i mašta se ne razvijaju tako što povlačimo jasno zacrtane linije, za to je neophodno isprobati sve boje, dodirnuti i osetiti sve moguće materijale i eksperimentisati šta može, a šta je previše, a to nije čist posao.
Pre konkretnog rešenja za fleke, jedan dobronamerni savet iz ugla vrtića:
Deca u vrtiću treba da budu u udobnoj (jeftinoj) odeći za koju roditelji podrazumevaju da sme da se pokvasi ili uprlja i uvek, ali uvek treba da imaju spakovanu rezervnu odeću.
Deca se prljaju, mi peremo i nekad uspemo da operemo sve, nekad ostanu fleke. Deca poderu kolena i to se može ušiti ili prekriti flekicom. Verujte da su deci flekice naročito interesantne. Moj savet je da se flekice uvek imaju kod kuće, a ako nađete neke deci omiljene kupujte na kilo i nek uvek budu spremne pored pribora za šivenje. Uglavnom, nijedna od tih situacija ne znači da je životni vek odeće gotov. To osim što nije finansijski pametno, niti je ekološki održivo razmišljanje nije ni razborita poruka koju šaljemo svom detetu. Dete ne treba da misli da je pogrešilo što se igralo, uživalo i učilo o svojim sposobnostima i granicama. Sve se može prevazići uz malo kreativnosti.
Ako je dete došlo sa flekavom majicom, tehnikom prskanja možete jednostavno dodati još tačkica/flekica i eto projekta sa dečicom. Pored komada odeće koji želite da ukrasite potrebno je malo vode, četkica/kist i akrilne boje ili boje za tkaninu. Rezultat je:
- Majica koja izgleda jedinstveno (učimo decu da je divno biti jedinstven)
- Majica koju se deca kreirala (učimo decu razliku između masovne proizvodnje i unikata)
- Produžen život majici (učimo decu principima održivosti)
- Projekat sa decom (učimo decu šta sve mogu da rade umesto da bulje u ekran, a u isto vreme predajemo deci autoritet time što oni biraju kako će ukrašavati)
- Deca su naučila životnu veštinu (učimo decu tehniku prskanja i oslikavanja tkanine, kao i vrste boja koje ostaju na tkaninama)
Od svega, najbitnije je zadržati pozitivan stav i ne ljutiti se na decu kad se isflekaju. Porašće i neće to doveka trajati. Do tad, naoružajte se strpljenjem, kreativnošću i zajednički rešavajte komad po komad odeće. Nek detinjstvo bude što šarenije!